Cavalier King Charles Spaniel
Wzorzec rasy

Cavalier King Charles spaniel

Pochodzenie: Wielka Brytania

Wzorzec Nr 136 wersja angielska

Wygląd ogólny: Żywy, pełen wdzięku, proporcjonalny z miłym wyrazem.

Charakterystyka: lubiący zabawę, przywiązany, pozbawiony lęku.

Temperament: wesoły, przyjacielski, pozbawiony agresji, nieskory do nerwowości.

Głowa i czaszka: czaszka prawie płaska między uszami. Płytki stop. Długość kufy od stopu do czubka nosa około 3,8 cm. Nozdrza czarne, dobrze rozwinięte, bez niedopigmentowanych plam. Kufa zwężająca się. Wargi dobrze rozwinięte, ale nie obwisłe. Twarzoczaszka dobrze wypełniona pod oczami. Niepożądana jakakolwiek tendencja do wąskiej kufy (bekasi pysk).

Oczy: duże, ciemne, okrągłe lecz nie wyłupiaste, szeroko rozstawione.

Uszy: długie, wysoko osadzone, mocno opiórowane.

Pysk: szczęka i żuchwa mocne z doskonałym zgryzem nożycowym, tj. górne zęby ściśle zachodzące na dolne, ustawione prostopadle do szczęki i żuchwy.

Szyja: umiarkowanej długości, nieco łukowata.

cavalier

Pochodzenie: Wielka Brytania

Kończyny przednie: umiarkowanie rozwinięta klatka piersiowa, dobrze kątowane łopatki, kończyny proste z umiarkowanym kośćcem.


Kończyny tylne: nogi o umiarkowanie mocnym kośćcu, dobrze kątowany staw kolanowy - bez tendencji do postawy krowiej lub sierpowatego postawienia kończyn.

Łapy: zwarte , wysklepione i mocno owłosione.

cavalier

Ogon: długość ogona w proporcji do ciała, dobrze osadzony, noszony wesoło lecz nigdy zbytnio powyżej linii grzbietu.


Tułów: krótki, zwarty, dobrze ożebrowany. Grzbiet prosty.

Ruch: swobodny, elegancji z mocną akcją kończyn tylnych. Kończyny przednie oglądane z przodu i z tyłu poruszają się równolegle.

cavalier

Szata: długa i jedwabista, zupełnie bez loków. Lekka falistość dopuszczalna. Obfite pióra. Zupełnie nie trymowana.

Maść: uznane umaszczenia:

  1. Blenheim: głęboki kasztanowo-rudy kolor łat równomiernie rozmieszczonych na perłowobiałym tle. Znaczenia na głowie symetryczne z miejscem między uszami na wysoko cenioną plamę (znaczenie) w kształcie rombu (jest to charakterystyczna cecha rasy).

  2. Trójkolorowe: czarne i białe łaty równo rozmieszczone z podpalanymi znaczeniami nad oczami, na policzkach, wewnątrz uszu, na wewnętrznej stronie kończyn i spodzie ogona. Jakiekolwiek inne kolory lub rozkład barw w najwyższym stopniu niepożądane.

  3. Czarne podpalane: kruczoczarne tło z podpalaniem nad oczami, na policzkach, wewnątrz uszu, na klatce piersiowej i pod spodem ogona. Podpalanie powinno być w żywym odcieniu. Białe znaczenia niepożądane.

  4. Ruby: jednolity kolor głęboko czerwony. Białe znaczenia niepożądane.

Wielkość: waga 5,4 - 8 kg. Pożądany mały, proporcjonalny pies mieszczący się w tym przedziale wagowym.

Wady: jakiekolwiek odstępstwo od podanych cech powinno być uważane za wadę, której ocena powinna stać w proporcji do jej stopnia.


Uwaga: samce powinny mieć dwa normalnie wyglądające jądra zupełnie opuszczone do worka mosznowego.

Stopień posłuszeństwa: Wysoki

Szybkość uczenia się: Szybko

Stopień dominacji: Uległy

Czujność psa tej rasy jest niewielka, zdolność do obrony znikoma

cavalier

Specjalne wymagania dla tej rasy: Uwielbiają towarzystwo, najchętniej stale przebywałyby ze swoim panem. Dobrze czują się w towarzystwie innych zwierząt, najchętniej drugiego psa. Doskonała rasa dla ludzi kupujących pierwszego psa, ewentualne błędy wychowawcze nie przynoszą bowiem tak złych skutków, jak w przypadku innych ras.


Inne ciekawostki: (De Agostini Atlas)

Najlepiej czuje się w ciepłym domu albo na rękach swojego pana (lub pani), ale nie jest szczególnie wymagający, ani też zbytnio afektowany. W głebi duszy jest przecież spanielem i nie zapomniał, że niegdyś był poważnym psem myśliwskim. Aż do późnego wieku zachowuje swój żywiołowy temperament.

Ola i Baster Ola i Baster

Cavalier King Charles spaniel, który w Wielkiej Brytanii nazywany bywa "spanielem dywanowym" (carpet spaniel), w rzeczywistości jest jak najdalszy od spędzania całego żywota na kanapie czy przed łóżkiem. Nie jest to prześliczny przedmiot zbytku, tylko zdecydowany, niewielki piesek, który zawsze ma ochotę na zabawę. Oczywiście, ma w sobie wiele z przymiotów brytyjskich piesków salonowych, ale nic nie jest mu bardziej obce niż zarozumiałość lub wyniosłe maniery.


Sport ponad wszystko

Baster Baster

Jak wszystkie spaniele, tak i Cavalier King Charles spaniel był niegdyś myśliwym, i choć od wieków rezyduje na salonach angielskiej arystokracji, to jednak do dziś nie zapomniał o swych korzeniach. Jego instynkt psa wystawiającego ptactwo żywy jest do dziś, wsparty bardzo dobrym węchem i wyjątkowo dobrym wzrokiem, co jest wielką zaletą psów myśliwskich. Co prawda ceni sobie wygody, ale najbardziej lubi je, gdy zdąży się zmęczyć i wyhasać. Kocha wszelkie zabawy ruchowe i potrafi niewiarygodnie wysoko skakać (zwłaszcza gdy chce dosięgnąć jakiegoś smakołyku...).


Obserwując go w biegu, z rozwianymi długimi uszami, wyglądającymi trochę jak skrzydła motyle, naprawdę można sądzić, że nie biegnie, a frunie! Uwielbia długie spacery i prawdziwą przyjemność sprawiają mu wędrówki po lasach i łąkach. Wobec innych psów jest bardzo przyjacielski i potrafi rozbroić swym niewinnym spojrzeniem nawet najbardziej agresywnych pobratymców. W stosunku do ludzi caviś bywa nieco nieufny, ale jeśli uda się zdobyć jego przyjaźń, to będzie ona trwała i serdeczna.

Nawet, jeśli trafi się nam pies bardzo sportowej natury, to jednak nie można zapominać, że Cavalier wiele lat spędził w komforcie i wygodach dworów panujących całej Europy. Nic dziwnego, że ciągle szuka jak najwygodniejszych poduszek, jak najmiększych kanap i lubi cieplutkie szale jako posłania... Dokłada wielu starań dla zapewnienia sobie komfortu - i choć nie jest snobem, to trudno powiedzieć, by zupełnie nie miał wymagań...


Królewski faworyt

Już w XVI wieku Cavaliery cenione były we Francji i w Anglii. Jeśli wierzyć ówczesnemu poecie "miały w sobie tak wiele delikatności, jak kobieta szukająca męża". Cavalier King Charles był ulubieńcem wielu koronowanych głów: Karola I, Karola II,jednak już na długo przed nimi hodowali je: James I (1437-1460), Henryk VIII ( 1491-1547), Elżbieta I oraz Maria Stuart. We Francji szczególnie je cenili Henryk III i Ludwik XIV. Skąd tak naprawdę pochodzą angielskie toy spaniele nikt dokładnie nie umie sprecyzować.

Karol II

Niezaprzeczalnym jest fakt, że nowożytna historia rasy rozpoczyna się w Anglii, jest długa, szacowna i bardzo arystokratyczna, a jej dzieje nierozerwalnie związane są z królewskim rodem Stuartów. Legenda mówi, że kat, który ścinał głowę Marii Stuart, odkrył w fałdach jej sukni spryskanego krwią królowej małego cavalierka...

Karol II

Nazwę swą malutkie spaniele zawdzięczają ich największemu miłośnikowi i hodowcy, królowi Karolowi II. Władca ten miał całą sforę tych piesków, które swobodnie poruszały się po wszystkich pałacowych komnatach. Efekty szczególnego afektu brytyjskich władców dla maleńkich spanieli możemy zauważyć jeszcze dzisiaj. Do tej pory funkcjonuje Ustawa powołana przez króla Karola I, która pozwala angielskim toy spanielom wchodzić do wszystkich budynków użyteczności publicznej, w tym i urzędów wysokich rangą. To jedyna rasa psów, których przedstawiciele mogą przebywać w Parlamencie...


Sympatyczny charakter

Baster Baster

Ten nieduży pies jest niewiarygodnie wrażliwy psychicznie, delikatny i bardzo przywiązany do człowieka, a przez to każdemu zda się natychmiast bardzo sympatyczny. Cavalier King Charles spaniel nie bywa zazdrosny ani nie ma much w nosie i ma bardzo miły, zrównoważony charakter. Daje się łatwo wychować i nie jest w żadnym wypadku tak uparty jak inne spaniele. Szybko pojmuje, czego od niego oczekujemy i może poszczycić się doskonałym rozumkiem.
Uważajcie jednak, by ten mały psiak o ujmująco łagodnym spojrzeniu nie okręcił was sobie wokół palca. Cavalier potrafi sięgnąć do swojego przebogatego repertuaru min i gestów, którym człowiek nie umie się oprzeć. To doskonały aktor i trzeba dużej odporności psychicznej, by się nie dać nabierać.

Warunki życia
Cavalier King Charles spaniel może z powodzeniem żyć w mieszkaniu-nocą będzie spał, rzecz jasna, w swoim posłanku (???), ale za dnia będzie wolał raczej wygodny kącik na kanapie. Na spacer musi wychodzić co najmniej cztery razy dziennie. To dość żywy i ciekawski pies, który za pomocą słupów i krawężników obwieszcza całemu światu, iż jest królem swej dzielnicy. Tak więc będzie podnosił nogę zawsze przy tej samej latarni, a stałe trasy spacerów będą dla niego bardzo ważne. Tym psom zupełnie nie przeszkadza, że przez 10 lat chodzą codziennie tymi samymi uliczkami-pod warunkiem, że co najmniej raz w tygodniu będą mogły się wyhasać do woli na spacerze za miastem lub przynajmniej w dużym parku.

Baster Baster

Co prawda doskonale dopasowuje się do życia w mieście, jednak bliższe jego naturze jest mieszkanie na wsi. Ciekawski i obdarzony wspaniałym węchem cavalierek, w każdym ogrodzie będzie miał "łapy pełne roboty".


Żywienie

Baster Baster


Dawniej ten pies jadał na srebrnych półmiskach, obsługiwany przez lokai. Dziś zadowoli się zwykłą miską (ale wąską i wysoką - aby jak każdy z rodziny spanieli jedząc, nie brudził swoich wspaniałych uszu).
Cavalier nie jest bardziej wybredny niż inne psy i doskonale zadowala się gotową karmą wysokiej jakości. Nie wolno zapominać o niezbędnym dodatku witamin i minerałów, dzięki którym jego sierść będzie pięknie błyszczeć!

Zdrowie
Choć Cavalier King Charles spaniel jest generalnie psem bardzo zdrowym i odpornym,to jednak nie znosi chłodu i wilgoci. Po spacerze po błocie trzeba go opłukać ciepłą wodą i starannie wysuszyć. Zimą w żadnym wypadku nie powinien spędzać całego dnia na dworze!
Regularnie należy kontrolować stan wrażliwych oczu i uszu. Także jego duże, okrągłe oczy wymagają specjalnej troski-zwłaszcza, że mają skłonność do obfitego i zostawiającego ślady na pyszczku łzawienia.

Baster Baster

Pielęgnacja

Jogi Maksio

Cavalier King Charles nie wymaga jakiejś szczególnej pielęgnacji, choć trzeba pamiętać o kilku zasadach. Choć raz w tygodniu należy go starannie przeszczotkować, używając do uszu, ogona oraz kończyn specjalnej szczotki (lub specjalnego grzebienia). Oczywiście, możemy naszego ulubieńca szczotkować częściej, ale pamiętajmy o delikatnej granicy pomiędzy szczotkowaniem, które wspomaga porost włosa i szczotkowaniem, które wyrywa włos... Wszelka kąpiel w dobrym szamponie i odżywki do włosów są bardzo w pielęgnacji pomocne.


Najlepszy przyjaciel
Psy te kochają towarzystwo i są najszczęśliwsze, gdy mogą przebywać razem z całą rodziną. Samotność znoszą źle, i choć są zrównoważone, to dłuższe osamotnienie wyzwala w nich lękliwość. Zaczynają wtedy szczekać, wzywając pana na pomoc.

Ponownej popularności rasie Cavalier King Charles spaniel w Anglii przysporzyła księżniczka Małgorzata zakupując psiaka o imieniu Rowley.

Liv Tyler z pupilkiem

Odkąd w 1973 roku najpiękniejszym psem spośród wszystkich ras na prestiżowej wystawie Crufts'a został Cavalier King Charles spaniel, rasa ta stała się od tamtej pory w Anglii (i nie tylko) jedną z najpopularniejszych.



Strona główna. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ostatnia aktualizacja: 27.06.2021
© 2003/2021 http://basterki.strefa.pl - Basterkowo